Tajemnice mleka sklepowego - kilka powodów aby unikać takiego mleka

Udostępnij ten post

Mleko ze sklepu - właściwości i tajemnice.


Tajemnice Natury, prawdziwe surowe mleko
Tajemnice mleka ze sklepu

1. Pasteryzowane mleko / UHT

Ultra-wysoka temperatura lub UHT, pasteryzacja, która podgrzewa mleko do ekstremalnych temperatur, niszczy prawie całe mikro życie w mleku - dlatego białka są  praktycznie niestrawne. Ponad 80 procent mleka w sprzedaży to mleko UHT, pasteryzowane.

2. Homogenizowane mleko

Homogenizacja (gr. homogenes - jednorodny) – proces polegający na wytwarzaniu jednorodnej mieszaniny ze składników, które w warunkach normalnych nie mieszają się ze sobą.
W przemyśle mleczarskim stosuje się homogenizację mleka, śmietany i innych przetworów mlecznych. Polega ona na rozdrabnianiu dużych cząstek tłuszczów zawartych w mleku. Przeciwdziała to zbieraniu się tłuszczu na powierzchni.
Homogenizację przeprowadza się w specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeniach zwanych homogenizatorami. Najczęściej spotykane są homogenizatory wirnikowe oraz ciśnieniowe, w których produkt jest przeciskany przez wąskie szczeliny pod zwiększonym ciśnieniem.
Homogenizacja uwalnia enzym oksydazy ksantyny, który jest szkodliwy dla organizmu. To sprawia, że tłuszcz wystepujący w mleku jest toksyczny dla organizmu. Na ściankach tętnic mogą zacząć gromadzić oksydazy ksantyny, które sprzyjają chorobom serca.

3. Mleko niskotłuszczowe

Kiedy spożywamy niskotłuszczowe lub odtłuszczone mleko, jesteśmy narażeni na nadwagę. W 2005 roku w Archives of Pediatrics i Adolescent Medicine opublikowano wyniki badań, przeprowadzonych na  12.829 dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Badania wykazały, że picie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu, wiązało się ze zwiększeniem masy ciała, podczas gdy pełnotłuste mleko nie powodowało tycia.

4. Antybiotyki

80 procent antybiotyków sprzedawanych na świecie, jest podawanych zwierzętom hodowlanym, a kilkanaście tysięcy osób rocznie, umiera z powodu odpornych na antybiotyki zakażeń. Zbieg okoliczności? Raczej nie. 

Surowe mleko

Jeśli pijesz surowe, pełne mleko, jesteś mniej narażony na w/w kwestie chorobowe.  Wbrew temu, co mówią krytycy o bezpieczeństwie surowego mleka, prawda jest taka, że Twoje szanse na pobyt w szpitalu z powodu picia surowego mleka, to około jeden do sześć milionów. Innymi słowy, jesteś trzy razy bardziej narażony na śmierć w katastrofie lotniczej, niż choroba z powodu picia surowego mleka.

Tajemnice natury, surowe mleko prosto od krowy
Prawdziwe surowe mleko
 

Źródła2 komentarze :

 1. Czy mleko 2% to jest już to o obniżonej zawartości tłuszczu?
  Mleko UHT jest niesmaczne, czasem się takiego napiję, jak chcę się ostro przeczyścić. Zwykle mamy w domu mleko w butelce (bez napisu UHT, ale homogenizowane,pasteryzowane), czasem jak się uda znaleźć w sklepie to mleko w woreczku (nie UHT).
  W mieście ciężko o mleko prosto od krowy - są wprawdzie Mlekomaty (całkiem zacny pomysł!) w niektórych miastach, jednak lenistwo bierze górę i idę do sklepu, bo bliżej.
  Z mleka z woreczków można zrobić zsiadłe mleko, nawet ser. Nie oszukujmy się - nie są tak smaczne jak z pełnotłustego, ale na pewno nie są gorzkie - takie jak wychodzą z UHT (raz się skwasiło mimo dłuższego terminu ważności)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Athoualia, sorry, że tak późno odpisuję, ale jakoś umknął mi komentarz od Ciebie, mimo że tak niewiele osób tutaj pisze.
   Masz fajnie, że możesz kupić mleko z mlekomatu, u nas jeszcze nie ma tego wynalazku, ale nie narzekam, bo jest sporo osób które handlują naturalnym nabiałem, tak że mogę, w zasadzie kupić mleko prosto od krowy. Nie brakuje też naturalnych wyrobów z nabiału, jak mam ochotę to i sama masło ukrecę, bo mam z czego.
   A z tym mlekiem ze sklepu, to nie wiem na bank, ale jak kupuję, to jednak wybieram pasteryzowane, ponoć jeszcze najlepsze. Pozdrawiam.

   Usuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami, doświadczeniem albo pomysłami. Z pewnością zajrzę na Twój blog i uczynię z przyjemnością to samo.
Blog ma charakter informacyjny, nie zastępuje profesjonalnej porady lekarskiej.
Jeśli podoba Ci się wpis, proszę udostępnij znajomym - Dziękuję.