Niesamowite nasiona Chia, warto je znać

Udostępnij ten post

Witam, dzisiaj o nasionach chia.
tajemnice-natury.blogspot.com

Salvia hispanica – od dawien dawna uprawiana jest w Meksyku i Gwatemali i należy do głównych roślin uprawnych tych krajów.
Nasiona Chia są jednym z najwyższych znanych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, zawierają ich 8 razy więcej niż łosoś.
Dostarczają więcej białka niż inne ziarna i białka, bogate w błonnik. Nasiona zawierają 6 razy więcej wapnia, niż mleko, posiadają wysoki poziom witamin z grupy B. Badania sugerują, że dieta zawierająca nasiona chia pomaga regulować poziom cukru we krwi i zapobiega otyłości.

Czasopismo
Nutrition Research w 2005 opublikowało wyniki badań przeprowadzonych na tych nasionach. Okazuje się, że są największym źródłem roślinnego kwasu alfa-linolenowego (ALA). ALA jest niezbędnym kwasem tłuszczowym omega-3, który zapobiegania rakowi, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zmniejsza także, poziom kortyzolu i wiele innych. Optymalne dawki omega 3 / omega 6 poprawiają funkcjonowanie mózgu, ponieważ nasze mózgi są zbudowane z tych samych tłuszczów.

Nasiona Chia są bezkonkurencyjnym źródłem białka. A jak wiemy, białka są budulcem ciała, włosów, skóry, paznokci, mięśni, krwinek czerwonych. Ich idealny profil aminokwasowy sprawia, że nasiona chia, to doskonałe i kompletne źródło białka, także dla wegetarian, kulturystów i sportowców.

1 uncja (28 gramów lub 2,75 łyżki) nasion Chia zawiera 18 procent dziennego zapotrzebowania na wapń, 27 procent - fosforu, 30 procent - magnezu. Pozostałe potrzebne minerały, które zawiera chia to: żelazo, mangan, molibden, potas, krzemu, siarki, cynk, witaminy: A, B, E i D.

Znacie chia, stosujecie?

Następny post będzie o zastosowaniu chia w kuchni. Macie już nasionka ? Jeśli nie to zapraszam do sklepu  - cena przystępna w porównaniu z innymi sklepami.

tajemnice-natury.blogspot.com

Pozdrawiam Was serdecznie -  Tajemnice Natury.

1 komentarz :

  1. Witam,
    czy nasiona moczyć przed konsumpcją,tak jak orzechy?
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami, doświadczeniem albo pomysłami. Z pewnością zajrzę na Twój blog i uczynię z przyjemnością to samo.
Blog ma charakter informacyjny, nie zastępuje profesjonalnej porady lekarskiej.
Jeśli podoba Ci się wpis, proszę udostępnij znajomym - Dziękuję.